Hoppa till sidans innehåll

Älvsborgsserien KhB 2010


Skyttar tillhörande föreningarna inom Älvsborg har under sommaren skjutit en serie på hemmabana i korthållsskytte (50m).

 

Serien omfatte fem omgångar varav de tre bästa räknades samman.

Resultat efter avslutad serie:

 

Resultatlistan i en wordfil

 

Slutresultat Korthållsserien på hemmabana 2010

 

Klass K11

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa

1    Fhilip Hammarström                Roasjö skf                        185          178          0             191          184          560

2    Elise Johansson                     Roasjö skf                        185          189          181          181          183          557

3    Zandra Jönsson/Pettersson      Roasjö skf                        160          178          0             185          185          548

4    Moa Ljunggren                        Roasjö skf                        169          160          173          179          185          537

5    Hampus Jarestad                    Roasjö skf                        147          174           0             0             137          458

6    Lukas Kristofferssen                Roasjö skf                        148          148          0             143          154          450

7    Joel H Malmström                   Skölvene-Ölanda skf          169          0              0             0             140          349

8    Linnea Johansson                   S.Mark & Skene skf          118           0              0             0             0             118

 

Klass K13          

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                                              

1    Louise Nilsson                        N. Mark skg                     192          182          193          191          194          579

2    Maria Knutsson                      S.Mark & Skene skf          183          190          189          185          190          569

3    Markus Ljunggren                   Roasjö skf                        189          184          182          190          183          563

4    Marcus Dissler                       Skölvene-Ölanda skf          179          181          182          179          183          546

5    Arvid Käck                              S.Mark & Skene skf          175          178          184          176          179          541

6    Villiam Johansson                   S.Mark & Skene skf          157          174          172          186          0             532

7    Simon Säll                             Roasjö skf                        168          176            0             0             0             391

8    Linus Berntzén                       Skölvene-Ölanda skf          0             0              160          0             178          384

9    Daniel Fleck                           N. Mark skg                     166          0             0             0             0             166

10   Therese Lindh                         N. Mark skg                     163          0             0             0             0             163

 

Klass K15          

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                                              

1    Kasper Johansson                  Roasjö skf                        192          196          195          192          190          583

2    Andrea Storberg                      Roasjö skf                        178          188          193          189          188          570

3    Matilda Nyrell                         S.Mark & Skene skf          186          190          182          190          189          569

4    Emma Käck                           S.Mark & Skene skf          187          183          0             187          192          566

5    Johan Jönsson/Pettersson       Roasjö skf                        191          188          184          182          0             563

6    Kasper Svensson                    Skölvene-Ölanda skf          172          186          184          172          185          555

7    Johan Svensson                      Skölvene-Ölanda skf          110          137          0             147          0             394

 

Klass K17          

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                               

1    Evelina Nyrell S.Mark & Skene skf                                   189          191          186          192          191          574

2    Gustav ,A Johansson              Roasjö skf                        189          184          185          187          190          566

3    Isabell Johansson                   Roasjö skf                        177          191          189          186          186          566

4    Jim Jonsson                           Roasjö skf                        175          184          191          183          175          558

5    Oskar Storberg                       Roasjö skf                        184          180          0             179          177          543

 

Klass KF

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                                                                            

1    Kerstin B Dahlqvist                  N. Mark skg                     160          135          181          137          0             478

2    Keith Fleck                             N. Mark skg                     173          0             0             0             0             173

 

 

Klass KL

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                                              

1    Leif Kry                                  N. Mark skg                     185          186          186          192          189          567

2    Lennart Knutsson                    S.Mark & Skene skf          179          187          188          185          185          560

3    Claes Nyrell                            S.Mark & Skene skf          187          186          182          186          184          559

4    Göte Klaesson                        N. Mark skg                     175          175          161          161          171          521

5    Adam Nelin                            N. Mark skg                     151          0             0             0             0             151

 

Klass KS

Pl.  Namn                                    Förening                         Omg. 1    Omg. 2    Omg.3     Omg.4     Omg. 5    3 Bästa                                                                                                                                                                            

1    Maria Persson                        Istorp patorat skf               192          191          185          192          192          576

2    Sara Berglund                         Borås lgk                         178          183          184          186          183          553

3    Joakim Olsson                        Hajom skf                         185          187          181          181          180          553

4    Lisa Berglund                         Borås lgk                         170          183          186          183          179          552

5    Mikael Johansson                   Hajom skf                         175          173          171          181          177          533

6    Alexander Johansson              Roasjö skf                        181          171          169          168          176          528

7    Lennart Högenberg                  Hajom skf                         173          173          175          170          162          521

8    Kasper Svensson                    Skölvene-Ölanda skf          146          166          146          164          133          476

9    Lars Henning                          N. Mark skg                     0             161          161          0             0             322

10   Hanna Hallnäs                        N. Mark skg                     189          0             0             0             0             189

11   Lars Lennartsson                    S.Mark & Skene skf          182          0             0             0             0             182

 

 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:57 Skribent: Mikael Svensson

Postadress:
Västergötlands Skyttesportförbund
Simon Magdeburg, Stenelidsvägen 185
541 65 Skövde

Kontakt:
Tel: 0500482399
E-post: This is a mailto link