Hoppa till sidans innehåll

Skyttiaden 2018-19



 Resultatlista distriktsfinalen.

Följande skyttar har kvalat in till regionfinalen den 2/2 i Marks skyttecenter.

OBS vid förhinder var vänlig meddela oss snarast så reserv kan sättas in

Klass Namn Förening
Lsi11 Marcus Helge Gullspångs Skf
Lsi11 Theo Lundgren Dalstorp Skf
Lsi11 David Kullnes Gullspångs Skf
Lsi11 Fred Saari Tibro Ransberg Skf
Lsi11 Ida Kindlund Dalstorp Skf
Lsi13 Jamelia Prims Gullspångs Skf
Lsi13 Elin Fors Saleby Skf
Lsi13 Hampus Ek Dalstorp Skf
Lsi13 Jakob Wallin Falköpings Skg
Lsi13 Lina A Anderssion Essunga Skf
Lsi15 Mikaela Karlsson Torestorp Skf
Lsi15 Stephanie Nevlund Fredsberg-Älgarås Skg
Lsi15 Anton Pettersson Falköpings Skg
Lsi15 Jesper Hiramsson Saleby SKF
Lsi15 Arvid Lundgren Dalstorp Skf
L13 Elin Fors Saleby SKF
L13 Wilmer Emegrind Saleby SKF
L13 Jakob Wallin Falköpings Skg
L13 Jenny Stenvall Sörby Odensberg Skf
L13 Marcus Djup Lindholm Norra Kålland Skf
L15 Johanna Andersson Dalstorp Skf
L15 Jan Lindblad Dalstorp Skf
L15 Tindra Jonsson Bjärke Skf
L15 Jennifer Wallin Falköpings Skg
L15 Elsa Staf Norra Kålland Skf
L17 Emma Helge Gullspångs Skf
L17 Silva Pasagic Norra Kålland Skf
L17 Hanna Ek Dalstorp Skf
L17 Linnea Gustafsson Norra Kålland Skf
L17 Zandra J Petersson Roasjö Skf
L21 Johan J Petersson Roasjö Skf
L21 Kasper Svensson Skölvene Ölanda Skf
L21 Robbin Torstensson Falköpings Skg
L21 Magnus Fredriksson Norra Kålland Skf
L21 Christian Kokko Falköpings Skg

 


 

Starttider för distriktsfinalen den 12/1 Länk.


 

Idag lördag 15/12 har Skyttiadens zonfinaler genomförts i Falköping för Norra zonen och i Roasjö för södra zonen.

Distriktet tackar arrangerande föreningar för hjälpen.

Resultat Falköping.        Resultat Roasjö.

Nästa omgång går 12 januari i Skövde.

Dit kvalificerar man sig antingen genom att komma på plats 1 till 5 i respektive zonomgång. (Märkt med "Direktkvalificerad" i tabellen nedan. Eller om det är färre än fem skyttar i den ena zonen men fler än fem i den andra, då går dessa platser över till andra zonen. De skyttar som fått sådan plats är märkta med "överförd". Utöver detta kan man få ett "wild card" om man har ett bra resultat. Dessa är märkta" uttagen" i tabellen.

Följande skyttar kallas till Skövde (Skjuttider kommer 4/1)  OBS skyttiaden har en bestämmelse om att man i vissa specifika tillfällen kan skjuta sin kvalificering på annan ort. Om Ni vill nyttja detta var vänlig meddela mig senast 3/1.

Klass Skytt Förening Till   distriktsfinal
L15 Aron Johansson  Bjärke skf Uttagen
Lsi 15 Hanna Hermansson  Bjärke skf Direktkvalificerad
L15 Tindra Jonsson  Bjärke skf Direktkvalificerad
L13 Alma Eriksson Dalstorp Direktkvalificerad
L15 Arvid Lundgren Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 15 Arvid Lundgren Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 11 Elias Palmgren Dalstorp Uttagen
Lsi 13 Erik Ek Dalstorp Direktkvalificerad
L13 Hampus EK Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 13 Hampus Ek Dalstorp Direktkvalificerad
L17 Hanna Ek Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 11 Ida Kindlund Dalstorp Direktkvalificerad
L15 Jan Lindblad Dalstorp Direktkvalificerad
L15 Johanna Andersson Dalstorp Direktkvalificerad
L17 John Rosell Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 11 Selma Lundgren Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 11 Theo Lundgren Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 13 Tim Kindlund Dalstorp Direktkvalificerad
Lsi 13 David Rahm Essunga Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Lina Adamsson Andreasson Essunga Skf Uttagen
Lsi 15 Anton Pettersson Falköpings Skg Överförd
L21 Christian Kokko Falköpings Skg Direktkvalificerad
L13 Filip Karlsson Falköpings Skg Överförd
Lsi 13 Filip Karlsson Falköpings Skg Uttagen
L13 Jakob Wallin Falköpings Skg Direktkvalificerad
Lsi 13 Jakob Wallin Falköpings Skg Uttagen
L15 Jennifer Wallin Falköpings Skg Direktkvalificerad
Lsi 11 Oliver Karlsson Falköpings Skg Uttagen
L21 Robbin Torstensson Falköpings Skg Direktkvalificerad
Lsi 11 Julia Eriksson Fredsberg-Älgarås Skf Uttagen
L13 Rebecka Nevlund Fredsberg-Älgarås Skf Överförd
Lsi 13 Rebecka Nevlund Fredsberg-Älgarås Skf Uttagen
L15 Stephanie Nevlund Fredsberg-Älgarås Skf Uttagen
Lsi 15 Stephanie Nevlund Fredsberg-Älgarås Skf Direktkvalificerad
Lsi 11 David Kullnes Gullspång Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Ebba Andersson Gullspång Skf Direktkvalificerad
L17 Emma Helge Gullspång Skf Direktkvalificerad
Lsi 11 Fredrik Andersson Gullspång Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Jamelia Prims Gullspång Skf Direktkvalificerad
Lsi 11 Marcus Helge Gullspång Skf Direktkvalificerad
L15 Sofia Tolonen Gullspång Skf Direktkvalificerad
L17 Matteus Bergström Lerum Direktkvalificerad
Lsi 11 Theo Björk Lerum Uttagen
Lsi 11 Molly Augustsson Mjöbäck Uttagen
Lsi 13 Adrian Falk Norra Kollands Skf Uttagen
L15 Elsa Staf Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Filippa Lidholm Järnving Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
L17 Linnea Gustafsson Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
L21 Magnus Fredriksson Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
L13 Marcus Djup Lidholm  Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
L17 Selma Staf Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
L17 Silva Pasagic Norra Kollands Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Albin Cato Wåkèn Roasjö Direktkvalificerad
L17 Elise Johansson Roasjö Direktkvalificerad
L21 Johan Jönsson Petersson Roasjö Direktkvalificerad
L15 Jonas Pettersson Roasjö Direktkvalificerad
L21 Oscar Storberg Roasjö Direktkvalificerad
Lsi 11 Rasmus Larsson Roasjö Direktkvalificerad
L17 Zandra Jönsson Petersson Roasjö Direktkvalificerad
L13 Elin Fors Saleby Skf Direktkvalificerad
Lsi 13 Elin Fors Saleby Skf Direktkvalificerad
Lsi 11 Elton Tigerberg  Saleby Skf Direktkvalificerad
Lsi 15 Jesper Hiramsson Saleby Skf Direktkvalificerad
L15 Josefine Fors Saleby Skf Direktkvalificerad
Lsi 15 Josefine Fors Saleby Skf Direktkvalificerad
L13 Wilmer Emegrind Saleby Skf Direktkvalificerad
L21 Louise Nilsson Sjuhäradsbygden Direktkvalificerad
Lsi 11 Oscar Lingader Sjuhäradsbygden Direktkvalificerad
Lsi 13 Samuel Ciekals Sjuhäradsbygden Direktkvalificerad
L21 Kasper Svensson Skölvene Ölanda Direktkvalificerad
L13 Jenny Stenvall Sörby Odensberg Skf Direktkvalificerad
Lsi 15 Elsa Landelius Tibro ransberg Skf Direktkvalificerad
Lsi 11 Fred  Saari Tibro ransberg Skf Direktkvalificerad
L15 Samuel Borg Tibro ransberg Skf Överförd
Lsi 15 Isak Andersson Torestorp Direktkvalificerad
Lsi 15 Mikaela Karlsson Torestorp Direktkvalificerad

Då är föreningsomgångarna i skyttiaden klara. och nu inväntar vi bara zonfinalerna.

Den norra zonen skjuter i Falköping och den Södra i Roasjö. Båda finalerna den 15/12.

Se startlista Falköping. 

Se startlista Roasjö.

Uppdaterad: 11 DEC 2018 21:46 Skribent: Mikael Svensson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Västergötlands Skyttesportförbund
Simon Magdeburg, Stenelidsvägen 185
541 65 Skövde

Kontakt:
Tel: 0500-48 23 99
E-post: This is a mailto link