Hoppa till sidans innehåll

Älvsborgsmästerskap KhB 2010


Älvsborgarna genomförde sitt mästerskap i Korthållsskytte bana, lördagen den 18/9. Tävlingen var på Rydals skjutbana. Trots sen höst och ruskväder kom 18 skyttar till start.

 

Trots en ytterst tunn arrangörsstab, undertecknad, med bra hjälp av deltagarna och föräldrar så funkade det. Framför här skyttarnas tack till Er som gjorde tävlingen möjlig.

 

Fem mästare korades.
Ligggande med stöd: Emma Käck från Södra Mark o skene skf

Liggande ungdom: Alexander Johansson från Roasjö skf

Liggande Seniorer: Lisa Berglund från Borås Lgk

Ställningar Juniorer: Evelina Nyrell från Södra Mark o Skene skf.

Ställningar Seniorer: Sara Berglund från Borås lgk.

 

Älvsborgsmästerskap i Korthåll Liggande

2010-09-18 i Rydal

Liggande med stöd
Namn Förening Grund omg Tav 1 Tav 2 Tav 3 Tav 4 Sk 11 Sk12 Sk13 Sk14 Sk 15 Totalt
1 Emma Käck S.Mark o Skene 196 29 18 28 20 9 9 9 10 9 337   Guld
2 Kasper Johansson Roasjö 192 28 19 27 20 10 10 10 10 9 335   Silver
3 Matilda Nyrell S.Mark o Skene 189 27 20 29 19 8 10 9 10 10 331   Brons
4 Maria Knutsson S.Mark o Skene 188 30 19 27 18 10 9 10 9 10 330
5 Marcus Dissler Skölvene-Ölanda 185 29 18 29 18 9 9 9 10 10 326
6 Kasper Svensson Skölvene-Ölanda 187 28 18 29 19 8 7 10 10 9 325
7 Elise Johansson Roasjö 188 25 19 24 17 10 10 9 9 10 321
8 Arvid Käck S.Mark o Skene 185 24 16 25 18 9 9 10 10 8 314
Liggande Junior
1 Alexander Johansson Roasjö 186 28 20 30 19 10 10 10 10 10 333   Guld
2 Evelina Nyrell S.Mark o Skene 187 28 18 25 18 10 10 10 8 8 322   Silver
3 Gustav Johansson Roasjö 185 26 17 26 20 9 10 9 8 10 320   Brons
Liggande Senior
1 Lisa Berglund Borås Lgk 192 29 18 30 18 10 10 9 10 10 336   Guld
2 Sara Berglund Borås Lgk 193 28 18 29 18 9 9 9 9 10 332   Silver
3 Ove Olofsson Roasjö 190 28 18 29 19 9 10 10 8 9 330   Brons
4 Lennart Högenberg Hajom 191 28 18 28 18 9 10 7 8 9 326

Älvsborgsmästerskap i Korthåll Ställningar

2010-09-18 i Rydal

Juniorer
Namn Förening Grund omg Tav 1 Tav 2 Tav 3 Tav 4 Sk 11 Sk12 Sk13 Sk14 Sk 15 Totalt
1 Evelina Nyrell S.Mark o Skene 171 25 19 26 16 10 8 7 9 10 301   Guld
2 Alenxander Johansson Roasjö 168 26 19 26 14 8 9 8 7 8 293   Silver
3 Kasper Svensson Skölvene-Ölanda 143 24 18 7 16 6 1 9 9 7 240   Brons
Seniorer
1 Sara Berglund Borås Lgk 182 29 19 28 18 7 10 9 8 9 319   Guld
2 Lisa Berglund Borås Lgk 175 28 19 28 18 6 9 9 9 10 311   Silver
3 Ove Olofsson Roasjö 164 29 19 27 16 9 7 4 10 9 294   Brons
4 Lennart Högenberg Hajom 171 27 17 25 17 8 6 5 9 7 292

 

Klassvisa resultat
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
11 Elise Johansson Roasjö 45 48 50 45 188
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
13 Kasper Johansson Roasjö 47 49 49 47 192
13 Matilda Nyrell S.Mark o Skene 47 46 48 48 189
13 Maria Knutsson S.Mark o Skene 49 47 47 45 188
13 Arvid Käck S.Mark o Skene 48 46 46 45 185
13 Marcus Dissler Skölvene-Ölanda 48 47 46 44 185
13 Emil Svensson Skölvene-Ölanda 44 46 45 38 173
13 Villiam Johansson S.Mark o Skene 41 40 40 43 164
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
15 Emma Käck S.Mark o Skene 49 48 49 50 196
15 Kasper Svensson Skölvene-Ölanda 47 48 45 47 187
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
17 Evelina Nyrell S.Mark o Skene 48 46 48 45 187
17 Alexander Johansson Roasjö 44 47 48 47 186
17 Gustav Johansson Roasjö 44 45 48 48 185
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
L Sara Berglund Borås Lgk 48 47 49 49 193
L Lisa Berglund Borås Lgk 49 47 48 48 192
L Lennart Högenberg Hajom 48 47 49 47 191
L Ove Olofsson Roasjö 48 45 50 47 190
L Lennart Knutsson S.Mark o Skene 45 48 46 49 188
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
Jun Evelina Nyrell S.Mark o Skene 44 48 40 39 171
Jun Alenxander Johansson Roasjö 46 47 30 45 168
Jun Kasper Svensson Skölvene-Ölanda 47 46 19 31 143
Klass Namn Förening Ser 1 Ser 2 Ser 3 Ser 4 Summa
Sen Sara Berglund Borås Lgk 46 48 42 46 182
Sen Lisa Berglund Borås Lgk 47 47 41 40 175
Sen Lennart Högenberg Hajom 46 45 35 45 171
Sen Ove Olofsson Roasjö 46 47 33 38 164

 

Ladda ned Resultatlistan i excell fil

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:57 Skribent: Mikael Svensson

Postadress:
Västergötlands Skyttesportförbund
Simon Magdeburg, Åkersbergsvägen 7
549 31 Tidan

Kontakt:
Tel: 0500482399
E-post: magdeburgsimon@gmail...