Hoppa till sidans innehåll

Distriktsfinal Skyttiaden

14 JAN 2012 22:04
I dag genomfördes skyttiadens distriktsinal i luftgevärsskytte. Skjutningen arrangerades av Falköpings skyttegille med Perry Bergström som tävlingsledare. Distrikltet och deltagande skyttar framför ett stort tack till arrangörerna för fina väl genomförda skjutningar som blev mecket spännande med många särskjutningar.
  • Skapad: 14 JAN 2012 22:04

De fem bästa skyttarna i varje klass är kvalificerade till Regionsfinalen som arrangeras av Västsvenska skyttesportförbundet. Den tävlingen går den 4 februari i Skene.

Följande skyttar har gått vidare:

L11

Johanna Andersson          Dalstorp SKF                     

Jonas Pettersson                Roasjö SKF

Sandra Ilczuk                       Sörby Odensberg Skf                      

Emma Helge                         Gullspångs Skytteförening                     

Jessica Johansson              Sätila Skf

 

L13

Matteus Ilczuk                      Sörby Odensberg Skf

Isabella Erkki                          Axvalls Skytteförening                      

Linus Gustavsson                 Sörby Odensberg Skf                      

Sofia Berg                               Roasjö SKF

Zandra Pettersson Jönsson  Roasjö SKF

 

L15R

Arvid Käck                               Södra Mark SKF

Philip Johansson                     Mölltorp/Karlsborg USKF   

Carolina Larsson                      Essunga Skytteförening

Rasmus Sipilä                           Mjöbäck SKF                      

Max Söderberg                         Mjöbäck SKF                      

 

L15S

Louise Nilsson                         Norra Mark SKG             

Madelene Fransson                Falköpings Skyttegille     

Filip Ehn                                    Axvalls Skytteförening

Caroline Jonsson                     Axvalls Skytteförening

Viktor Sjökvist                         Skövde Skyttegille     

 

L17

Ida Andersson                        Dalstorp SKF

Mikael Johansson                   Hajom Skytteförening

Malin Ehn                                 Axvalls Skytteförening

Johan Jönsson Petersson      Roasjö SKF

Matilda Nyrell                          Södra Mark SKF

 

L20

Mikael Blom                            Kinneveds Skytteförening

Johan Hoff                               Roasjö SKF

Amanda Setterberg                Kinneveds Skytteförening

Evelina Nyrell                          Södra Mark SKF

Rasmus Nord                           Skövde Skyttegille

 

L25

Linda Camitz                            Mjöbäck SKF

Ken Leskinen                          Skövde Skg

Martin Gustavsson                Sörby Odensberg Skf

Martin Eriksson                      Axvalls Skytteförening

Ola Ekman                               Skövde Skyttegille

 

 

Om någon av ovanstående skyttar inte kan åka finns det dre reserver uttagna i varje klass.

Ni som är ordinarie var vänlig meddela mig snarast om Ni inte kan. Så vi får chansen att meddela reserven i tid.

Ni som är reserver blir kallade i turordning.

 

L11

Rasmus Bergman            Skövde Skyttegille     

John Rosell                     Dalstorp SKF

Jan Lindblad                   Roasjö SKF

 

L13

Adam Tingström             Dalstorp SKF

Tanja Johansson             Roasjö SKF

Jonna Stridh                   Sörby Odensberg Skf

 

L15R  Villiam Johansson   Södra Mark SKF  

           

L15S Julius Erkki              Axvalls Skytteförening

 

 

L17 

David Persson                 Sörby Odensberg Skf

Kasper Johansson            Roasjö SKF

Bella Sjökvist                  Skövde Skyttegille

 

L20  Emil Holm                  Hajom Skytteförening

Alexander Johansson         Roasjö SKF

Robbin Torstensson           Falköpings Skyttegille

 

L25   Alexander Holm        Hajom Skytteförening

 

För komplett resultatlista se under Resultat, luftgevär

Skribent: Mikael Svensson

Kontaktinformation

Västergötlands Skyttesportförbund. 

Gevärssektionen.

Mikael Svensson 070- 815 53 36

e-post: This is a mailto link

Postadress:
Västergötlands Skyttesportförbund
Simon Magdeburg, Åkersbergsvägen 7
549 31 Tidan

Kontakt:
Tel: 0500482399
E-post: magdeburgsimon@gmail...